Lisszabon tele van gyönyörű, gondozott parkokkal, kertekkel, ahová a nagy nyári meleg elől el lehet menekülni. A közelünkben van a botanikus kert (Jardim Botânico), amit nagyjából az érkezésünkkel egy időben, tavaly októberben egy “hat hónapra tervezett” felújítás idejére bezártak. Mondanom sem kell, azóta sem nyitott ki, kíváncsian várjuk, mikor nézhetjük meg végre.
Van viszont egy csodálatos, kevésbé ismert szépsége a városnak, az Estufa Fria, a Parque Eduardo VII. szélén. Jól megközelíthető, de csak úgy nem talál rá az ember, könnyű mellette elsétálni. Mi is azért keveredtünk el először két éve júniusban ide, mert a zene ünnepén szerte a városban ingyenes koncertek voltak, s ez volt az egyik helyszín.
Ez a kis dzsungel tulajdonképpen egy hatalmas üvegház, tele elsősorban trópusi, szubtrópusi növénnyel. Eredetileg - még a 19. században - bazaltot bányásztak a területen, de egy vízforrás miatt végül abbahagyták a munkákat. A bánya helyén egy kis kertészetet alakítottak ki, ahová a lisszaboni Andrássy út, az Avenida da Liberdade tervezett fásításához szükséges, a világ különböző helyein honos növényeket nevelgették. Az első világháború aztán közbeszólt, a növények pedig megerősödtek, gyökeret eresztettek és ott maradtak… 1926-ban Raul Carapinha építész ötlete és tervei alapján kezdték el kialakítani a “hideg üvegházat”, melyet aztán 1933-ban avattak fel.
A mintegy másfél hektáron elterülő Estufa Fria három részből áll, a “hideg” (fria), a “meleg” (quente) és az “édes” (doce) üvegházból. A hideg rész a legnagyobb, s azért hívják így, mert igazából nem üvegház, egy szellőző, falécekből kialakított tetőszerkezet fedi csak, mely a téli hidegtől és a nyári forróságtól egyaránt védi a többek között Kínából, Ausztráliából, Mexikóból, Peruból, Brazilíából származó növényeket. Az 1975-ben megnyitott, Quente részen (ami már valódi üvegház) csodás trópusi növények, a legkisebb, Doce területen pedig fantasztikus kaktuszok között bóklászhatunk
Ahogy Lisszabonban általában, itt is mindig virágzik valami, így az év bármelyik időszakában érdemes ellátogatni. A belépő sem borsos, 3,1 euró a felnőtt jegy, de vasárnap és ünnepnapokon délután 2-ig ingyenes. (Tudnivalók itt.) Egy meleg nyári vasárnapon remekül össze lehet kötni a Gulbenkian Múzeum meglátogatásával, ami pedig 2-től ingyenes (és szintén csodás a parkja).
Nézegessetek még képeket: